Пародонт - це комплекс тісно пов'язаних між собою тканин, що оточують зуб. Від стану пародонту залежить ступінь функціональних можливостей зубного апарату. Існує захворювання з невстановленими остаточно причинами, у якому відбувається розсмоктування пародонту і кістки альвеол – пародонтоз.
У зв'язку з цим з'являється розхитування зубів, що наростає протягом захворювання, при цьому вони залишаються зовні здоровими. Захворювання найчастіше зустрічається у пацієнтів віком від 35 років, випадки пародонтозу в більш ранньому віці рідкісні.
Початкові стадії пародонтозу протікають безсимптомно. У цих випадках діагноз «пародонтоз» можна поставити лише зробивши рентгенівський знімок зубів, на якому можна виявити вогнища розсмоктування пародонту навколо зубних ямочок. Скарги на початку захворювання, як правило, відсутні, хоча в ряді випадків можуть відзначатися свербіж, печіння, ломота в яснах.
При змиканні зубів хворі можуть відзначати, що вони ніби йдуть у вату. Надалі з'являється болючість при відкушуванні та жуванні. Біль з'являється при вживанні кислих та солодких продуктів. Згодом оголюються шийки зубів, потім уже й коріння. При обмацуванні зуби можуть трохи розхитуватися. Іноді зуби при пародонтозі залишаються досить стійкими, незважаючи навіть на оголення коріння. В інших випадках вони сильно розхитуються і зміщуються, можуть повертатися своєю осі.
Для лікування пародонтозу у нашій клініці використовуються як медикаментозні засоби, так і можливості реконструктивної стоматології. При пародонтозі показана ремінералізуюча терапія, що полягає у призначенні препаратів фтору, наприклад, 1-2% розчину фториду натрію. Застосовуються препарати кальцію, які мають десенсибілізуючу дію.
Доцільним є також призначення вітамінів РР, С, біогенних стимуляторів, наприклад, екстракту алое. При необхідності можуть призначатися імуномодулюючі та антибактеріальні лікарські засоби. Місцево накладають багатокомпонентні суміші з аналгезуючих, імуномоделюючих, метаболічних та антибактеріальних препаратів.
Наші спеціалісти проводять санування ротової порожнини з видаленням усіх відкладень навколо зуба, пришліфовують горби коронок зубів, можливе також і встановлення зубних протезів або пластика кісткових кишень, що утворилися в результаті розсмоктування пародонту.
Як допоміжний метод лікування пародонтозу виступає фізіотерапія, особливо ефективна на початкових стадіях захворювання. Доцільно призначення електрофорезу з вітаміном В1, препаратами кальцію та фтору, гумізолем. За наявності гнійних виділень із зубо-ясенних кишень на додаток до антибіотикотерапії призначають УВЧ-терапію.
Рекомендується також масаж ясен. Ручний масаж можна робити самостійно, він полягає в розтиранні та погладжуванні ясен з двох сторін.
Існує також вібраційний апаратний масаж, який проводиться лікарем. Масаж ясен можна проводити тільки після видалення всіх навколозубних відкладень або після відновлювального періоду після реконструктивної операції.
Важливим доповненням до лікування пародонтозу є правильна гігієна ротової порожнини: регулярне чищення зубів, полоскання рота після прийому їжі.
Необхідними є також раціональне харчування (уживані продукти повинні бути повноцінними за своїм складом та необхідною консистенцією) та лікування супутньої патології: захворювань серцево-судинної системи, ендокринних розладів, атеросклерозу та інших.