рус укр
Головна \ Дитяча стоматологія
Дитяча стоматологія

 Дитяча стоматологія – це окрема стоматологічна область, яка враховує всі особливості організму дитини. Стоматологи цієї сфери у своїй роботі використовують спеціальні матеріали, інструменти та препарати для того, щоб лікарське втручання було найбільш безпечним для малюка. Дитячий лікар також повинен мати навички спілкування з маленькими пацієнтами, знати дитячу психологію та вміти знаходити контакт з дитиною. Дані фактори є дуже важливими у дитячій стоматології, тому що негативний досвід лікування може доставити у майбутньому велику кількість проблем.

 Захворювання зубів легше попередити, ніж лікувати, тому відвідувати дитячого стоматолога слід двічі на рік, а за наявності проблем показувати дитину лікареві слід кожні три місяці. Особливу увагу необхідно приділяти профілактиці дитячого карієсу та гігієні ротової порожнини. Завітавши до нашого центру, ви отримаєте професійні консультації на тему того, як правильно доглядати за зубами, вибрати відповідну віку пасту та зубну щітку. Фахівці дитячої стоматологічної клініки покажуть дитині, як проводити необхідні процедури, та попередять про наслідки неправильного чищення та поганої гігієни.

 Майже 80,0% випадків карієс в дітей віком починається з жувальних поверхонь. Найчастіше він виникає у фісурах та борозенках жувальних поверхонь зубів.

 Емаль дна борозенок та фісур тонша і не така тверда, ніж на іншій поверхні зуба. Тому під дією продуктів життєдіяльності мікроорганізмів та залишків харчових продуктів у них найчастіше може виникати первинний або вторинний фісурний карієс.

 В даний час, найбільш ефективним методом профілактики фісурного карієсу, вважається герметизація (запечатування) фісур та борозенок жувальних поверхонь зубів.

Своєчасна герметизація дозволяє:

  • створити на поверхні зуба бар'єр, що запобігає впливу на нього карієсогенних факторів (залишки їжі, мікроорганізми, продукти їх життєдіяльності, молочна та інші органічні кислоти тощо);
  • зупинити розвиток карієсу на початкових стадіях («стадія білої плями»).
  • Провести ефективну профілактику зубів від первинного та вторинного карієсу;
  • створити за рахунок герметика на поверхні лікованого зуба додатковий засіб механічної фіксації пломби. Це продовжує термін її служби; 
  • за рахунок утримання у складі герметика активних іонів фтору,підвищити стійкість емалі до карієсогенних факторів.

 В даний час герметизація фісур проводиться переважно дітям. Ми настійно рекомендуємо проводити її і дорослим, якщо у них здорові чи вилічені від карієсу зуби. Карієс фісур може виникнути і в тридцять і сорок років. Дорослі, провівши профілактичну герметизацію фісур, зможуть не тільки зберегти свої зуби, а й суттєво заощадити на подальшому лікуванні карієсу та його ускладнень (пульпіт, періодонтит).

 У дітей своєчасно і правильно проведена герметизація не тільки попереджає розвиток у них карієсу, а й дозволяє, на досить значний час, відсунути знайомство дитини з її ускладненнями, бормашиною та всіма наслідками, що з цього випливають.

 У нашій клініці проводиться герметизація фісур як молочних, так і постійних зубів. Ми радимо батькам герметизацію проводити протягом перших кількох місяців після їх прорізування. Для того щоб закрити герметиком молочні зубки, необхідно дочекатися їх повного прорізування та звільнення від «ясенного каптура». Як правило, це можливо вже у віці 2,5-3 років.

 Ця процедура відбувається дуже швидко і абсолютно безболісно. Як показує наша практика, вчасно запечатані фісури молочних зубів при дотриманні гігієни порожнини рота дитини до появи постійних забезпечують захист від карієсу в 90% випадків. Пізня герметизація може призвести до розвитку каріозного процесу безпосередньо під герметиком.

 Перші постійні жувальні зуби у дитини з'являються в 6-8 років.

 Поява карієсу у віці може бути викликано багатьма причинами. До основних можна віднести те, що:

  • у цьому віці дитина ще не може якісно, ​​з дотриманням усіх правил, доглядати зуби;
  • прорізування перших постійних (шостих) зубів відбувається безболісно і батьки який завжди це помічають;
  • постійні зуби прорізуються з низько-мінералізованою емаллю, яка дозріватиме протягом наступних 4-5 років;
  • у віці 6-7 років діти йдуть до школи, відвідують додаткові заняття. Змінюється режим дня та харчування (часті «перекушування», неможливість почистити зуби після їжі).

Герметизацію не рекомендується проводити коли:

  • зуб на жувальній поверхні має щільну і міцну емаль, непошкоджені широкі фісури, що добре сполучаються, і борозенки;
  • зуби мають каріозні ураження на міжзубних поверхнях або глибокий карієс на жувальній поверхні;
  • після 4-х років, після прорізування зуба, фісури та борозенки на його жувальній поверхні, збереглися здоровими;
  • у пацієнта спостерігається погана гігієна ротової порожнини.

 У нашій клініці лікарі при визначенні необхідності проведення герметизації фісур того чи іншого зуба керуються показником вихідного рівня мінералізації.

(ІУМ):

  • високий ІУМ – емаль фісур щільна, блискуча, зонд ковзає її поверхнею. Такі фісури карієсрезистентні протягом тривалого часу. Герметизація не є обов'язковою;
  • середній ІУМ – поодинокі фісури мають тонкий колір, іноді відзначається затримка зонда в найбільш глибокій фісурі. Ризик виникнення карієсу у таких зубів, на кінець періоду дозрівання, може досягти 80%. На початку використовують покриття фторлаком у поєднанні з вживанням кальцієвих та фтористих препаратів протягом місяця, і лише після цього проводять герметизацію фісур.
  • низький ІУМ - емаль позбавлена ​​блиску, колір всіх фісур крейдяний, є можливість витягти зондом розм'якшену емаль. До року після прорізування ризик виникнення карієсу у таких зубів сягає 100%. Рекомендується застосовувати композитні герметики з використанням як протравлюючий агент 32% ортофосфорної кислоти. У цьому випадку застосовують склоіономерні герметики або інвазивну герметизацію з композитним герметиком, або за показаннями метод профілактичного пломбування.

 При природній (нормальній) мінералізації фісур можна проводити герметизацію відразу після прорізування зубів.

 В нашій клініці, залежно від стану фісур та жувальних поверхонь зубів, проводиться первинна або вторинна профілактика фісурного карієсу. Вибір методики герметизації фісур здійснюється лікарем на підставі результатів візуального огляду, а також додаткових методів діагностики.

 Первинна профілактика карієсу фісур проводиться адгезивними матеріалами з метою створення бар'єру для карієсогенних факторів, прискорення мінералізації емалі в області фісур (при використанні склоіономерних цементів та композитних герметиків). Вона проводиться двома способами.

 1. При недостатній мінералізації емалі фісур жувальних зубів проводиться заходи спрямовані на регуляцію та прискорення процесів її дозрівання. Враховується ступінь зрілості фісур, рівень їхньої карієсрезистентності. У перші 3 місяці після прорізування жувальної поверхні зуба рекомендується паралельне застосування кальційвмісних (в домашніх умовах) та фтористих препаратів (фторування зубів в умовах стоматологічної клініки).

 2. При здорових фісурах та ямках (емаль жувального зуба має високу або нормальну мінералізацію, фісури та борозенки повністю доступні для візуального огляду, відсутня карієс в області дна або стінок фісур та борозенок) застосовується не інвазивна (відкрита) герметизація.

Неінвазивна герметизація із застосуванням склоіономерних і компомерних герметиків проводиться для прорізування:

  • тимчасових молярів;
  • постійних молярах та премолярах з низьким вихідним рівнем мінералізації;
  • Неінвазивна герметизація із застосуванням композиційних герметиків проводиться для:молярів і премолярів, що прорізуються (і перебувають на стадії дозрівання) з високим рівнем мінералізації фісур або з середнім рівнем мінералізації (після застосування методів регуляції)дозрівання емалі);
  • постійних молярів та премолярів у дітей з високим ризиком карієсу перед ортодонтичним лікуванням

 Вторинна профілактика карієсу фісур передбачає використання інвазивної герметизації (попереднє розкриття) фісур та профілактичне їх пломбування.

 Інвазивна герметизація використовується при початковому фіссурному карієсі в зубах зі зрілою емаллю і у разі важкодоступних (вузьких та глибоких) фісур у зубах на стадіях дозрівання емалі.

 Глибока вузька фісура, у межах товщини емалі, за допомогою спеціального бору трохи розширюється. Потім заповнюється рідким герметиком. При інвазивній герметизації переважно використовують композиційні герметики або рідкокекучі композити.

 Метод профілактичного пломбування у нас використовується за наявності дрібних (менше 2,0 мм у діаметрі) каріозних порожнин, що локалізуються на жувальній поверхні молярів та премолярів у межах товщини емалі.

 Каріозна порожнина трохи препарується, і пломбується за допомогою різних пломбувальних матеріалів. Після цього на поверхню пломби та прилеглі до неї здорові фісури та ямки наноситься герметик. Профілактичне покриття герметиком забезпечує додаткову фіксацію пломби, знижує ризик виникнення вторинного та первинного фісурного карієсу.

 Вищевказані методи використовують принципи малоінвазивної стоматології і дозволяють досягти хороших клінічних результатів при максимальному збереженні твердих тканин зуба.

 Для герметизації фісур у нашій клініці спеціальні фісурні герметики (силанти). Вони є композитні смоли, відмінною особливістю яких є їх вкрай рідка консистенція, яка дозволяє їм проникати глибоко в борозенки.

 Герметизуючий склад не лише фізичним бар'єром у розвиток хвороботворних бактерій, але й насичує тканини зуба фтором, зміцнюючи зубну емаль. Причому іони фтору здатні виділятися з таких матеріалів протягом тривалого часу – до 12 місяців і більше.

 За даними низки авторів, у такий спосіб забезпечується зниження приросту карієсу на 90-95 %.Наші лікарі, при герметизації фісур, використовують матеріали, що добре зарекомендували себе.

 До складу цих герметиків входять активні іони фтору, що володіють малою усадкою та високою міцністю. Для зручності контролю за станом загерметизованих фісур застосовуються кольорові герметики. Це дозволяє батькам самостійно контролювати стан фісур у дітей.

 Запломбовані герметиком кольорові фісури візуально видно. Якщо він стирається, це вказує на необхідність звернутися до лікаря, для проведення повторної герметизації або інших профілактичних заходів.

 Вважається, що герметизація фісур та борозенок ефективна протягом 5-8 років. Для контролю за станом запечатаних зубів необхідно відвідувати стоматолога один раз на 6 місяців, для профілактичного огляду.

Наш адрес: г. Запорожье, ул. Чаривная, 107
Телефоны: +38(061)707-46-76, +38(050)482-71-62, +38(066)189-80-05, +38(067)121-20-88
График работы: Пн. - Пт. 9.00 - 18.00 Суб. - 9.00 - 15.00 Воскр. - выходной