Імплантація зубів – процедура, про яку рано чи пізно доводиться замислитись багатьом. Зуб може бути втрачений внаслідок хвороби або бути віддаленим через травму, у будь-якому випадку питання відновлення цього органу має бути пріоритетним, оскільки недостатність зубного ряду веде за собою низку стоматологічних наслідків і проблем для всього організму.
Види імплантатів
Імплантати розрізняються за формою, способом встановлення та виробником. Вибирати відповідний варіант у будь-якому випадку буде лікар, орієнтуючись на особливості клінічної картини. Пацієнту розумітися на тонкощах імплантаційних технологій необов'язково. Необхідно лише розуміти, що дентальні стрижні бувають класичними (двоскладовими) та моноблочними – для однофазної імплантації. У чому різниця?
Класичні імплантати є металевим «коренем», який вживлюється в кістку, після остеоінтеграції (2-5 місяців) на нього надівається зверху абатмент – спеціальний перехідник для майбутнього протезу. Якщо йдеться про фронтальну зону, може також знадобитися тимчасова фіксація формувача ясен.
Моноблочні імплантати мають велику довжину, і після встановлення в кістку верхня частина залишається над яснами. Через 1-2 дні на цю верхівку встановлюється тимчасовий протез. А через рік його можна замінити на постійне.
Процес встановлення імплантатів
Незалежно від того, який імплантат та протокол обирає лікар, обов'язковими попередніми процедурами є обстеження (рентген, ортопантомограма, КТ) та санація ротової порожнини. Безпосередньо перед процедурою пацієнту запроваджується місцевий анестетик. Далі залежно від протоколу алгоритм установки відрізняється.
- Класичний імплантат може бути використаний для відновлення як одного, так і декількох зубів (тоді на імплантатах фіксується мостоподібний протез). Установка передбачає проведення малоінвазивної хірургічної операції: скальпелем відшаровується і відкидається трикутний клапоть слизової оболонки, в тканинах альвеолярного відростка формується ложе і встановлюється імплантат. Шматок піднімається на місце і зашивається. У такому положенні імплантат приживлятиметься.
- Однофазний імплантат встановлюється більш щадним способом. Для нього не потрібні розрізи, лікар намічає на проекції ясна місце встановлення імплантату, і робить спеціальним інструментом прокол, крізь який металевий стрижень поринає в кістку.
Скільки прослужить кожен імплантат?
Термін служби будь-якого імплантату залежить як від професіоналізму лікаря, і від поведінки пацієнта. При чіткому виконанні рекомендацій імплантолога в післяопераційний період та правильної «експлуатації» відновленого зуба імплантат прослужить кілька десятиліть. Для багатьох це рішення на все життя, яке може вимагати лише періодичної (нечастої) заміни зношених протезів.
Вартість імплантатів
Відновлення зубів імплантатами значно дорожче, ніж звичайне протезування. Але, по-перше, незнімний протез не завжди можна поставити (наприклад, якщо у пацієнта кінцевий дефект йому доведеться задовольнятися знімним протезом). По-друге, переваги, які обіцяє використання імплантаційних технологій, дійсно коштують витрачені гроші. Це зручно, надійно, довговічно, дуже красиво і в повному значенні слова візуально не відрізняється від живих зубів.
Протипоказання до встановлення імплантів зубів
Існують ситуації, коли імпланти зубів неможливо встановити. Йдеться про відносні (тимчасові) та абсолютні протипоказання. Проте список протипоказань буде різнитися залежно від протоколу, який лікар обирає конкретного пацієнта. Так, наприклад, для класичного методу протипоказань більше:
- Розлади ЦНС та периферичної нервової системи;
- Серцево-судинні патології;
- Онкологічні процеси у організмі;
- Захворювання органів кровотворення;
- Проблеми з імунною відповіддю і т.д.
Розглядаючи протипоказання для встановлення імплантів зубів базальним методом, список буде більш коротким через малу інвазивність процедури. Зокрема, пацієнти з діабетом, ВІЛ\СНІДом, гепатитами можуть розраховувати на якісне відновлення зубів імплантами.
Тимчасові протипоказання: вагітність, лактація, стани після променевої терапії, наявність стоматологічних проблем – у разі імплантація можлива в пізніший період.